fbpx

Kuidas mänguasjade arvelt raha säästa?

Lastega pere jaoks on mänguasjad sama olulised kui muud tarbeesemed, mis on kodus. Taldrikuid või käterätte ei pea me koguaeg juurde ostma, kuid mänguasjad ammenduvad laste jaoks väga kiiresti ning seetõttu ostetakse neid juurde. See on loomulik protsess! Lapsed kasvavad ja arenevad ning vajavad eakohaseid mänge ja tegevusi. Kuid samal ajal on see pidev rahaline kulu ning tihti on isegi raske hoomata, kui palju mänguasjadele päriselt raha kulub.

Mänguasjatööstus USAs on tohutu, küllusliku käibega (32,6 triljonit dollarit aastas) tööstusharu ning aasta jooksul ostetakse keskmisel 3 triljonit mänguasja. 3 000 000 000 mänguasja!!!¹ Lihtne arvutus näitab, et ühe elaniku (olgu siis lastega või ilma) kohta ostetakse igal aastal 9 mänguasja. Kui 3 triljonit tundus megaarv ning mõtlesid, et loomulikult USAs on ju nii palju elanikke, siis 9 mänguasja aastas ei tundugi enam nii palju. Tundub, et mänguasjade tarbimisharjumustelt ei olegi me USAst nii erinevad! Mitu mänguasja leidsid lapsed juba jõulukuuse alt?

Statistikaameti andmeil² tarniti sel aastal Eestisse jõuluostude tarbeks 10,1 miljoni euro väärtuses mänguasju. Kui võtta keskmiseks mänguasja hinnaks 50 eurot, siis teeb see 202 000 mänguasja. Keegi need siin ka ju ometi ära ostab! Tohutu hulk asju, millega kas mängitakse või ka mitte. Ja siit tuleb hoopis suurem küsimus – mis saab neist mänguasjadest hiljem, kui laps nende vastu enam huvi ei tunne?

Palju suuri küsimusi, aga kui maailmamajandus ja keskkond huvi ei paku, siis oma rahakott ju ikka! Siin tulebki mängu mänguasjade laenutus – jah, Sa ei pea lelusid ostma ega neile suuri summasid kulutama! Kodu jääb puhtam, keskkond jääb puhtam, aga rahakotis on raha 😉

Kui tundus kaheldav, siis vaatame päriselulisi näiteid:

 

Reili Kimmel (4 a ja 2 a tütarde ema) laenutas 5 asja, mille 30 päeva laenutustasu oli 28 eurot. Samas, kui ta oleks need asjad ostnud, pidanuks ta välja käima 125 eurot. Laenutades kulus peaaegu 4 korda vähem raha, kuid mängulusti ja rõõmu laste silmis, oli rohkem kui küllalt. Tihti ilmneb ka laenutades tõsiasi, et neid asju tõesti ei ole mõtet koju osta või sõelutakse välja 1 asi, mida päriselt ka tasub koju osta ning kuigi Reili kaalus ühe asja (sensoorika kettad) ostmist, ta senini ei ole seda siiski ostnud.

 

Maarja Kuuspu (1,5 a tütre ema) laenutas 4 asja (ostuväärtusega 160!!!), kuid laenutuse eest tasus 30 eurot. Kuna nöörimäng Rondo Vario pakkus lapsele huvi ka peale 1-kuulist kasutamist ning ka Maarja ise nägi selles pikaajalise ja mitmekülgse kasutamise potentsiaali, plaanis ta selle pärast laenutust osta ka oma lapsele. Olgugi, et Maarja sõelus laenutatud asjade hulgast välja lelu, mida tõesti tasuks koju osta, pole ta uut mänguasja siiski veel soetanud.

Kui laenutamisest teha aga loomulik harjumus, siis on see märkimisväärne kokkuhoid. Marianne Võime  (2 a tütre ema) on laenutanud nii mitmel korral, et asjade ostuväärtus oleks kokku 465 eurot, aga nende asjade laenutusele on kulunud 63,50 eurot. See on juba tõeline sääst! Pealegi ei kuhju need asjad kodus! Aga kui uurisin, kas nad on laenutatud asjadest mõne ka päriselt koju ostnud, siis… Ei, veel mitte! “Seetõttu see laenutamine nii hea ongi, et saab ära proovida!” oli lühike põhjendus.

Loomulikult on asju, mille laenutamine ei tule nii megasuure rahalise erinevusega, seda just väiksemate lelude (nt puslede) puhul, kuid kokkuvõttes on sääst jällegi märkimisväärne. Mitu puslet ostad Sina lapse 15-aastaseks saamiseni? Võib-olla Sinu laps pole eriline puslede sõber, aga mänguautosid? Ja klotse või lauamänge, mis hiljem lihtsalt seisma jäävad?

Mida see Sinu pere jaoks ikkagi tähendaks?

Võtan ühte näidisvalikusse* 3 kallimat (100-250), 3 keskmist (50-100) ja 3 odavamat (kuni 50 €) mänguasja. Seejuures on neist enamus LaenuLelu ühed popimad asjad (TOP 15) ning peaaegu koguaeg „tööpostil“. Lihtne arvutus ütleb, et laenutades 1 aastas 9 mänguasja 2ks nädalaks on Sinu aastane sääst 699,4 eurot!

Mänguasjade laenutamine on tõesti hea võimalus säästa ja raha kokku hoida, aga mitte laste mängu- ja avastamisrõõmu arvelt!

 

 

*Näidisvalikus: Pikleri kolmnurk, Kiigesellide kiik, takistusraja komplekt, Hape nukumaja, parkimismaja ja jooksuratas, arstikomplekt, Rondo Vario nöörimäng, pallirenn.

Viited:

  1. https://www.toyassociation.org/
  2. https://www.stat.ee/et/uudised/tulekul-rikkalikud-kingijoulud